Vše o pohledávkách >> Nedobytné poledávky


Nedobytné poledávky

Naděje na vymožení nedobytné pohledávky je prakticky nulová. Alespoň v účetnictví lze ale takovou pohledávku řádně zaúčtovat. Možnosti existují v podstatě dvě a záleží na každém subjektu, kterou variantu zvolí. Situaci můžete řešit odpisem nebo přeceněním pohledávky

Jaké máte možnosti

Odpis a přecenění pohledávky jsou dva různé účetní způsoby, jak nedobytné pohledávky zanést do účetnictví právnické osoby. Odpis pohledávky je v podstatě její vyřazení, které ale lze použít pouze v případě prokazatelně nedobytné pohledávky.
Druhým řešením může být její přecenění, které umožňují opravné položky k pohledávkám. Přecenění je závislé na době, která uplynula od splatnosti pohledávky.

Nezaměňujte nedobytnost s promlčením

Často si lidé pletou nedobytnost a promlčení pohledávky. Nedobytná pohledávka je taková, u které věřitel již nemá naději na její zaplacení, nebo se vzdal možnosti například vymáhání pohledávek, případně s vymáháním neuspěl. Ovšem musí se o své pohledávky starat „s péčí řádného hospodáře“ dle zákona, aby nedošlo právě k promlčení pohledávky.

Důvody nedobytnosti pohledávek

Pohledávka může být označena za nedobytnou z mnoha důvodů. Dlužník vstoupí do insolvenčního řízení, pokud se jedná o právnickou osobu, jako soukromá osoba vyhlásí osobní bankrot nebo vstoupí do procesu oddlužení, případně se dlužník ztratí.

I s nedobytnými pohledávkami vám dokážeme pomoci, proto nás kontaktujte a zjistěte, co pro vás můžeme udělat.

Kontaktní formulář

info
info
info

Ponechte prazdne..: 9+10
Nabídka:

Klienti kteří nám věří

Agip Barum Baumit Canon Energizer Erste Generali ING Krušovice Olma PPL Rauch Škoda UniCredit UNIQA


Jsme členem


AHK-Tschechien-4c.png

jsme clenem_ACA.png

jsme clenem_AIA.png

jsme clenem_TCM.pngemail

info@ok-pohledavky.cz

tel

+420 773 822 168Kontaktní formulář

info

Ponechte prazdne..: 9+10

info
info